SWEET & SALTY

...jako život...
Moučník Snídaně

Kukuřičný koláč s pomerančem

Děláte taky impulzivní nákupy? Takový ty, kdy jdete pro něco, ale odnesete navíc ještě dalších x věcí. Většina lidí to tak má s oblečením, já to mám zásadně v IKEA a pak taky v obchodech s jídlem. No a takhle jsem si jednou domů odneska i balíček kukuřičné mouky (ne polenty), aniž bych věděla, co s ní budu dělat a co se s ní vlastně dělat dá. Tak mi tak doma chřadla a chřadla a těsně před tím, než uchřadla, jsem z  ní udělala i tenhle kukuřičný koláč, který – světe div se, protože to je u mě hodně nezvyk – je bezlepkový a dokonce i bezlaktózový za předpokladu, že vynecháte horní vrstvu mascarpone. Teda ne že by mi na tom záleželo 🙂

Co je potřeba na formu o průměru 24 cm?
– 150 ml slunečnicového nebo řepkového oleje
– 100 g třtinového cukru
– 3 vejce, ideálně nulky nebo jedničky
– 100 g kukuřičné mouky
– 200 g mandlové mouky
– 1,5 lžičky kypřícího prášku z vinného kamene
– šťáva ze dvou pomerančů
– kůra z jednoho pomeranče (chemicky neošetřeného)
volitelně na upečený koláč
– 250 g mascarpone
– moučkový cukr podle chuti
– 1 chemicky neošetřený pomeranč
– 4 lžíce třtinového cukru

Dejte hřát troubu na 180°C a formu vyložte pečícím papírem. V mixéru prošlehejte olej s cukrem a pak po jednom přidejte vejce. Chvíli šlehejte, dokud se všechno nespojí dohromady a pak přidejte i všechny ostatní přísady. Nalijte do formy a dejte péct na 45 minut. Hotový koláč bude zlatavý a bude se lehce odtahovat od stěny formy. Pár minut počkejte a pak ho vyklopte na mřížku a nechte zcela vychladnout.

Pokud chcete, pak si při pečení koláče rozpusťte třtinový cukr v cca čtvrt litru vody a povařte v něm 5 minut pomeranč nakrájený na půlcentimetrová kolečka. Ty pak zlehka osušte a nechte vychladnout. V míse opatrně promíchejte mascarpone s cukrem do hladka a až koláč vychladne, naneste ho na vrch a ozdobte plátky pomeranče. Dobrou chuť!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.