SWEET & SALTY

...jako život...
Hlavní chod Moučník Pro děti

Žemlovka z vánočky

Moje požlučníkové období je u konce a pomalu začínám jíst zase jako normální člověk. V rámci diety jsem si ale dopřála něco, co jsem nejedla snad od základní školy a to je žemlovka. Protože jsem nemohla klasický kynutý velikonoční mazanec, koupila jsem si „šizenou“ vánočku z obchodu a udělala žemlovku z ní, z nízkotučeného tvarohu a bez hrozinek a ořechů. Musím říct, že mě samotnou překvapilo, jak moc mi to chutnalo i přes tyhle ošizené ingredience a ne, nebylo to způsobeno tou děsnou dietou. Vy si ale udělejte poctivou, kterou jsem připravila svému muži 😉

Co je potřeba pro 2?

– 250 g polo nebo plnotučného tvarohu ve vaničce
– 1 velké vejce
– vánočka/mazanec (cca 8 plátků, záleží na velikosti)
– 250 ml mléka
– lžička vanilkového extraktu
– 4 lžíce cukru
– 1 velké jablko
– 2 lžíce hrozinek (+ rum/amaretto)
– hrst vlašských ořechů nebo plátků mandlí
– moučkový cukr na posypání
– máslo
– špetka soli

Vymažte si menší pekáček máslem a rozehřejte troubu na 160°C. Chcete-li, namočte hrozinky do rumu nebo amaretta. Pokud máte sířené, tak je spařte horkou vodou. Tvaroh rozmíchejte v misce spolu s polovinou žloutku a třemi lžícemi cukru. Mléko rozmíchejte se zbylým žloutkem, lžící cukru a lžičkou vanilkového extraktu. Z bílku a špetky soli ušlehejte sníh a opatrně ho přimíchejte k tvarohu.

Plátky vánočky/mazance namáčejte v mléce a vyložte jimi dno pekáčku. Pak pomažte polovinou tvarohu, na něj rozprostřete jablko nakrájené na tenčí plátky (můžete ho i nastrouhat) a posypejte vyždímanými hrozinkami a ořechy. Na to rozdělte zbylý tvaroh a zakončete zbylými plátky vánočky namočenými v mléce. Pokud vám mléko zbylo, rozlijte ho rovnoměrně na vánočku a na každý plátek dejte trochu másla.

Pečte v troubě dokud vrchní plátky nebudou zlaté a křupavé, bude to trvat asi 45 minut. Po vytažení z trouby nechte chvilku odpočinout a posypte moučkovým cukrem. Žemlovka se dá jíst teplá i studená a bez ořechů ji mohou i děti od jednoho roku. Dobrou chuť!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.