SWEET & SALTY

...jako život...
Hlavní chod

Vepřová pečeně v mléce

Bez dlouhých řečí – tohle je recept, který vypadá na první pohled fakt divně, ale je božííí. Nikdy bych to neřekla, protože já nemám ráda mléko (krom do kafe, kde je pro mě po ránu nutností) a kombinace s masem mi přišla mírně řečeno trochu nechutná. Ale na fotce to vypadalo hezky (mám nejasný pocit, že v Apetitu) a tak, když jsem koupila hezkou vepřovou pečeni, rozhodla jsem to vyzkoušet, protože pečeně je na mě jinak dost suchá a tady slibovali, že nebude. A ono jo! Fakt to bylo dobrý, ani trochu divný, naopak hezky jemný a šťavnatý. Jenom nechápu, jak se to někomu povedlo hezky vyfotit 🙂 Jo a tip – pokud máte parmezán i s tím tvrdým okrajem, tak ho odkrojte a dejte ho tam vyvařit.

Co je potřeba?
– 800 g vepřové pečeně bez kosti (karé)
– 1 velká cibule
– 20 g parmezánu (+ ideálně i kůrku)
– 250 ml mléka
– 125 ml šlehačky
– 1 cm plátek másla
– čerstvá šalvěj
– sůl, pepř, olivový olej

Pokud máte kliku a na mase zůstala vrstva tuku, tak ji tam hlavně nechte! Pokud ne, nevadí, bude to dobrý i tak. Maso nahoře nařezejte ve zhruba centimetrových rozestupech a vetřete pepř a sůl. Svažte kuchyňským provázkem do hezkého válečku, pomazejte olivovým olejem, poklaďte šalvějí, obalte potravinovou folií a nechte hodinu odpočinout v lednici.

Pak rozpalte pekáček nebo hrnec vhodný i do trouby, sundejte šalvěj a opečte váleček ze všech stran do hněda. Vyndejte maso, vložte cibuli nakrájenou na půlkolečka a opečte do lehce hněda. Pokud cibule pustí málo vody, tak přidejte lžíci vody, aby se připečeniny z masa odvařily a mohly spolu s cibulí vytvořit omáčce chuť.

Rozehřejte troubu na 150°C. Cibuli rovnoměrně rozprostřete, položte na ni maso, nahoru dejte plátek másla, vlijte mléko se šlehačkou, přidejte parmezán a šalvěj, co byla na mase při marinování. Až mléko začne bublat, tak ho promíchávejte, dokud se zase nezklidní. Mléko se srazí, ale to nevadí.

Dejte maso na hodinu do trouby a nepřikrývejte ho pokličkou. Mléčné připečárky tak 3x – 4x seškrábejte ze stěn zpátky do omáčky. Po hodině budete mít krásně upečené maso, které je díky mléku šťavnaté a k němu skvělou mléčně parmezánovou omáčku (kůrku vyndejte a dokud je teplá, můžete ji sníst). Podávejte s bagetkou a nechte si chutnat!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.